SİVAS GEMEREK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURUCİYE SATRANÇ TURNUVASINDA GEMEREK´TEN DERECE

BURUCİYE SATRANÇ TURNUVASINDA GEMEREK´TEN DERECE

  Sivas Valiliği koordinesinde Sivas İl Özel İdaresi ve Buruciye AŞ. tarafından, 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen Türkiye geneli ´Ödüllü Buruciye Satranç Turnuvası´ sona erdi.

  16-17 Mayıs tarihlerinde Buruciye Medresesinde düzenlenen ve Türkiye Satranç Federasyonu Sivas İl Temsilciliği´nin yönetiminde gerçekleştirilen turnuvanın açılışı, çeşitli programlara katılmak üzere ilimize gelen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yapıldı.

  Programın açılış konuşmasını yapan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih AYHAN, Türkiye´nin dört bir yanından 400´e yakın sporcunun katılımı ile ilk defa ilimizde bu kadar kapsamlı bir satranç turnuvası organize edildiğini söyledi. İlmi çalışmaların yapıldığı tarihi mekânda, bugüne kadar adına yakışır şekilde önemli etkinlikler tertiplendiğini şimdi ise gençlerin zihnini kuvvetlendirmek ve onların sosyal hayatına katkı sunmak amacıyla organize edilen bu turnuvanın da geleneksel hale getirileceğini belirten Ayhan, "2 yıldır bu mekanda kitap günleri düzenliyoruz. Buruciye Medresesi´ne gençlerimizin ve kitap severlerin ilgisini o günlerde çokça görüyoruz. Şimdi de satranç turnuvası düzenledik, böylece her etkinlikle bu mekanın bizlere, kuşaklara vereceklerinden istifade etmeye, ettirmeye çalışıyoruz." dedi.

  Etkinliğin ikinci gününde ise dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi. Ödül töreninde konuşan Valimiz Alim Barut, 800 yıllık tarihi bir mekanda düzenlenen satranç turnuvasının çok verimli geçtiğini söyledi. Bu organizasyonla geçmişle gelecek arasında sağlam bir köprü oluşturulduğunu ifade eden Barut, "Sosyal ve kültürel etkinliklerle gençliğimizin daha aydınlık olduğunu görebiliyoruz. Zeka Allah vergisi, ama en önemlisi bunun geliştirilmesidir." dedi.

  400 kişiye yakın katılımcının olduğu Buruciye Satranç Turnuvası´na Gemerek ilçemizden 13 öğrenci katıldı.Daha önce ilçemizde düzenlenen Gemerek Satranç Turnuvasında 2. olan Yeniçubuk Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Ömer Faruk COŞKUN, başarısına bir yenisini daha ekleyerek Buruciye Satranç Turnuvası´nda ilk 10 dereceye girerek ödül aldı.Ödül töreni sonrası öğrencimiz Ömer Faruk COŞKUN, Gemerek Kaymakamı Yusuf ÖZBEY,Sivas Vali Yardımcısı Salih AYHAN ve Sivas Valisi Âlim BARUT ile hatıra fotoğrafı çekildi.

  Gemerek Kaymakamı Yusuf ÖZBEY yaptığı açıklamada:"Selçuklu mirası ve dönemin ilim merkezi olan, taş işlemeciliğinin ülkemizdeki nadide örneklerinin yer aldığı şehrimizin kültürel ve sanatsal önemli aktivitelerine ev sahipliği yapan Buruciye Medresesi, yeni bir organizasyona daha anlam kattı. Böylesine güzel etkinliği koordine eden Sivas Valimiz Sn.Alim BARUT´a, şehrimize marka kültür projeleri kazandıran ve Buruciye Satranç Turnuvasına ev sahipliği yapan Sivas İl Özel İdaresine ve Genel Sekter Sn.Salih AYHAN´a,Türkiye Satranç Federasyonu Sivas İl Temsilciliğine şükranlarımı sunuyorum. Turnuvada dereceye giren öğrencimiz Ömer Faruk COŞKUN´u tebrik ediyorum. Gemerek´te satranç sporunun gelişmesine büyük katkısı desteği olan Veysi ARSLAN hocama ve İlçe Milli Eğitim Müdürüm Yükselen DURSUN´a teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.Buruciye Satranç Turnuvasında elde edilen başarıda kuşkusuz Mart 2015´te ilçemizde yaptığımız Gemerek Satranç Turnuvası´nın payı çok büyüktür."dedi.

 

Bahçeli Mahallesi Dr. Bahattin Taner Caddesi No.40 58840 Gemerek/SİVAS - 0346 614 24 54 / 0346 614 16 19

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.