SİVAS GEMEREK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yükselen DURSUN, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı´na (TEOG) girecek öğrencilere başarılar diledi.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yükselen DURSUN, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı´na (TEOG) girecek öğrencilere başarılar diledi.
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yükselen DURSUN, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı´na (TEOG) girecek öğrencilere başarılar diledi.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yükselen DURSUN, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı´na (TEOG) girecek öğrencilere başarılar diledi. 

       Altı oturumda yapılacak ve Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil derslerini kapsayan sınavla ilgili olarak bir açıklama yapan  İlçe Milli Eğitim Müdürü Yükselen DURSUN, geleceğimizin teminatı çocuklarımız için TEOG sınavının önemli bir aşama olduğunu belirterek, sınava girecek öğrencilere başarılar diledi.
Gemerek’te merkez ve Köyler dahil olmak üzere 9 okulda 319 sekizinci sınıf öğrencisinin sınava gireceğini kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü Yükselen DURSUN, öğrencilerin sınav kaygılarını mümkün olduğunca azaltmak ve

huzurlu bir ortamda sınava girebilmeleri amacıyla gürültüye neden olacak konular başta olmak üzere ulaşım, güvenlik vb. konularda Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere diğer kamu kurumlarınca her türlü tedbirin alındığını belirtti.
        27-28 Nisan 2016 tarihlerinde ülke genelinde yapılacak olan TEOG sınavları, 09.00 ile 12.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek ve her ders için 40 dakika süre verilecek.

 

Sizlere önerilerimiz;

* Sınav hakkında olumsuz düşünce ve sohbetlerden uzak durun.

* Gürültüden uzak, açık havalarda yürüyüş yapın

* Yeni konu öğrenmek yerine deneme çözümü ve konu tekrarı yapın

* Kendi kendinize olumsuz iç konuşma yapmayın (kazanamayacağım, başaramayacağım vb.)

* Sakatlanmayla veya hastalanmayla sonuçlanacak aktivitelerden, ağır sportif faaliyetlerden uzak durun.

* Tv ve bilgisayarda fazla vakit geçirmeyin.

* Günlük aktivitelerinizi değiştirmeyiniz

    

Sınav sabahı;

* Diğer günlerdeki gibi okula gitmek için hazırlanın

* Kahvaltınızı yapın

*Okullarımızda sizlere yardımcı olacak öğretmenlerimiz olacak ve onların sizlere vereceği tavsiyelere mutlaka uyunuz

* Sevgili öğrenciler şunu unutmayınız bu Sınavlar sadece birer fırsattır. Bu fırsatların bir şekilde telafisi vardır.

* Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle başarılar dilerim

 

SEVGİLİ ANNE-BABALAR;

* Bu sınavların çocuklarınız için bir ölüm-kalım meselesi olmadığını, yararlanılması gereken bir fırsat olduğunu, bu fırsat kaçırılsa bile hayatta başka fırsatların onu beklediğini, bir kapı kapanırsa başka bir kapının açılacağın bilmeniz gerekir.

* Negatif motivasyondan uzak durmak gerekir; Anne babalar çocuklarının motivasyonunu artırmak için olumsuz sözler söyleyebilirler, bu noktada başarmaya olan inançları zayıflar.

           *  En az şu kadar net yapmalısın. Başarılı olmalısın.’’ Kendini dersine vermelisin. ’’ Bu yıl mutlaka kazanmalısın’’ vb. türünden zorunluluk ifade eden cümleler öğrencinin kaygısının artmasına neden olmaktadır.  Bu tür zorunluluk ifade eden sözleri anne-babalar mümkün olduğunca az kullanmaya çalışmalıdırlar.

        *Çocuğunuzdan beklentileriniz de gerçekçi olmaya çalışın;  Beklentileriniz ile çocuğunuzun yapabilecekleri birbiriyle uyumlu olursa çocuğunuz daha az kaygı yaşayabilir.

        * Bu zor dönemde çocuklarınıza anlayışlı ve destekleyici davranın. Kaygının yoğunlaşması ile birlikte çocuklarınız kendilerini daha çaresiz ve çözümsüz hissedebilirler, daha önceden kızmadıkları şeylere şimdilerde daha sert tepkiler gösterebilirler.

        * Çocuklarınızı asla başka çocuklarla kıyaslamamak gerekir: " Amcanın oğlu fen lisesine girdi, sen de oraya girmelisin“, vb. türünden yaklaşımlar çocuklara zarar verebilir.

        * Çocuğunuzu takdir edin. Çocuğunuzun, sürekli olumsuz yanlarını, yapamadıklarını vurgulamak yerine, olumlu yanlarını görmek onun kendisine olumlu bakmasını kolaylaştırır.

        *  Anne-babalar sık sık eleştirmek yerine, geçmişteki başarılarını onaylamak ve olumlu yanlarını ve çabalarını tespit ederek övmek gerekir.

        * Öğrenci sınavda başarılı olamazsa yaşayacağı durumu bir ceza gibi göstermeyin: "Eğer kazanamazsan, falan okula gidersin." gibi sözler onun gideceği okulu, yapacağı işi sevmesine imkân bırakmaz.

        * Anne-babalar çocuklarını başarısı için maddi-manevi fedakârlık yaptığınız doğrudur. Karşılık beklemek de en doğal hakkınızdır. Çocuğunuz, gayret sarf ettiği halde eğer sonuç istediğiniz gibi değilse, elinden gelenin o kadar olduğunu kabullenmek gerekir.

        *  Çocuğun değerini sınavdaki başarısıyla eş tutmak, sonuçlarla ilgili olarak korkutmak, tehdit etmek gencin motivasyonunu değil kaygısını arttırır ve çocuk, ailesinin ve başkalarının gözünde kendisinin değil, sınavdaki başarısının önemli olduğunu düşünür ve sınava gerçek dışı bir anlam yükler.

     "Sen bizim evladımızsın. Seni seviyoruz ve hep seveceğiz." şeklinde açıklamalar yaparak öğrenci rahatlatılmalıdır. Bu rahatlama, öğrencinin sınavda daha iyi performans göstermesini sağlayacaktır

        * Kendi özlemlerinizle çocuğunuzun sınırları arasında gerçekçi bir denge kurun. Çocuğunuz girebilse fen lisesinde okuyabilir veya kazanabilse tıp fakültesini bitirerek iyi bir doktor olabilir. Ancak çocuğunuzun kapasitesi binlerce kişi arasından sıyrılarak bu yerlere ulaşmaya yeterli olmayabilir. Bu iki durumu birbirinden ayırın ve içinizden veya yüksek sesle çocuğunuzun beceriksiz olduğunu düşünmeyin. Çünkü bu düşüncenizi nasıl olsa hisseder veya duyar.

Çocuğunuzun istediğiniz veya kendi istediği giriş sınavında başarılı olmazsa gideceği başka bir okulu ona ceza gibi göstermeyin. Bu yöntem çocuğunuzun okulu ve yapacağı işi sevmesine imkân vermez. Bu tür yaklaşımlar çocuğunuzun hayatı ve kendisini sevmesini de engeller.

  Sınavlarda başarılı olsa da olmasa da önemli olan çocuğunuzla aranızdaki ilişkinin bozulmamasıdır. Birbirinize bağlılığın amaç, sınavın araç olduğunu asla unutmayın.

  Çocuğunuzun elinden geleni yaptığına inanın. Eğer çocuğunuz istediğiniz gibi olmazsa çocuğunuzun elinden gelenin bu kadar olduğunu kabullenin ve çocuğunuza “yeterli çalışmıyorsun, başarılı olamayacaksın” gibi değerlendirici ifadeler kullanmayın.

  Çocuğunuzun çabasını fark ederek onu takdir edin. Örneğin; “Bu işi yapabileceğini biliyorum. ”Bu yaptıklarını takdir ediyorum.”   ”Kararına güveniyorum.” “Eminim ki bu biçimde çalışmaya devam edersen başarılı olacaksın...” gibi ifadelerle onları destekleyin…

Çocuklarınız için en iyisinin olması dilekleriyle başarılar dilerim

              Sınavda görev alan tüm öğretmenlerimize gösterecekleri gayretlerden dolayı şimdiden çok teşekkür ederim.

 Yükselen DURSUN

   İlçe Milli Eğitim Müdürü

Bahçeli Mahallesi Dr. Bahattin Taner Caddesi No.40 58840 Gemerek/SİVAS - 0346 614 24 54 / 0346 614 16 19

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.