SİVAS GEMEREK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Hazırlanan YÖGEP Projesi Kapsamında Sivas'ta Okul İdarecilerine Yönelik "Yönetici Gelişim Programı" Düzenlendi.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Hazırlanan YÖGEP Projesi Kapsamında Sivas'ta Okul İdarecilerine Yönelik

      İmam Hatip Okulları Yönetici Gelişim Eylem Planı (YÖGEP) Projesi kapsamında okul idarecilerine yönelik "Yönetici Gelişim Programı"  düzenlendi.

      Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde Necip Fazıl Kısakürek MTAL Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa İl Şube Müdürümüz Fehmi Tutkun ve Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Teyyar Uğurlu ile il genelindeki Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokullarının müdür ve müdür yardımcıları ile İmam hatip programı uygulayan Çok programlı Anadolu Liselerinin müdürleri katıldı.

      Programda yaptığı konuşmada YÖGEP'in okul yöneticilerinin eğitim yönetimi alanında kendilerini geliştirmeleri, kurum kültürü, öğrenci ve öğretmenlerin gelişimini destekleyici bilgi, beceri ve tutum geliştirmelerini sağlamak amacıyla düzenlendiğini belirten İl Şube Müdürümüz Fehmi Tutkun, her ay yeni bir etkinlikle, alanında uzman akademisyenler ile imam hatip okulları yöneticilerini buluşturduklarını belirtti.

      YÖGEP'in 2019-2020 eğitim-öğretim yılı Ekim ve Kasım ayı programlarının gerçekleştirildiğini,  belirten Tutkun, Aralık ayı programının ardından verilecek iki aylık ara sonrasında Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan; konferans, seminer, uygulama, sunum ve iyi örneklerden oluşan programların devam edeceğini belirtti.

      Tutkun'un konuşmasının ardından Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Teyyar Uğurlu  "Okullarda Kültür, İletişim, Karar Verme ve Mobbing" hakkında konferans verdi. "Uğurlu daha sonra bir okulun etkili olduğunu neye göre anlarız?" konusunda değerlendirmelerde bulundu.  Uğurlu; etkili okulun öğrencilerin kişisel, duygusal, psikomotor, sosyal ve estetiksel gelişmelerinin en uygun sağlandığı bir öğrenme çevresinin oluşturulduğunu ve öğrencilere temel beceri ve davranışları öğretme de başarılı olan okul olduğunu söyledi.

      Uğurlu, kültürü oluşturan ögelerin inançlar, değerler, normlar, semboller ve teknoloji gibi unsurların oluşturduğuna da değinerek, hayatta karşılaşılan problemleri çözmeyi geleneksel yöntem, kişisel deneyimler, uzmanlara dayalı problem çözenler ve bilimsel problem çözme süreci başlıkları halinde idarecilerimizle paylaştı. Uğurlu daha sonra idarecilerimize okullarda maruz kalınan mobbing konusunu çeşitli örneklerle anlatarak karşılaşılan sorunlar karşısında empati kurarak sorunların daha sağlıklı çözülebileceğini aktardı.

İl Şube Müdürümüz Fehmi Tutkun, programın sonunda Prof. Dr. Uğurlu'ya teşekkür ederek plaket takdim etti.

 

16-12-201916-12-201916-12-201916-12-201916-12-201916-12-201916-12-2019

Bahçeli Mahallesi Dr. Bahattin Taner Caddesi No.40 58840 Gemerek/SİVAS - 0346 614 24 54 / 0346 614 16 19

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.