SİVAS GEMEREK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"EN GÜZEL HANEDEYİM KÜTÜPHANEDEYİM PROJESİ"

YENİÇUBUK ATATÜRK İLKOKULUMUZUN 2/D SINIFI ÖĞRENCİLERİ VE SINIF ÖĞRETMENLERİ KENAN ÇARBOĞA´NIN BAŞLATTIĞI "EN GÜZEL HANEDEYİM KÜTÜPHANEDEYİM PROJESİ" KAPSAMINDA ÖĞRENCİLERİMİZ HER ÇARŞAMBA GÜNÜ 2 SAAT İLÇE KÜTÜPHANESİNDE KİTAP OKUMA ÇALIŞMASI YAPMAKTADIR.
"EN GÜZEL HANEDEYİM KÜTÜPHANEDEYİM PROJESİ"

 

22-12-2016

Yeniçubuk Atatürk İlkokulumuzun 2/D sınıfı öğrencileri ve Sınıf Öğretmenleri Kenan ÇARBOĞA´nın başlattığı "En Güzel Hanedeyim Kütüphanedeyim Projesi" kapsamında öğrencilerimiz Her Çarşamba günü 2 saat İlçe Kütüphanesinde kitap okuma çalışması yapmaktadır.

" En Güzel Hanedeyim Kütüphanedeyim " adlı proje ile genel olarak; Çocukların zevk alacağı bir ortam yaratma ve okuma-yazmayı oyunlarının bir parçası haline getirerek, çocuklara ve ebeveynlerine kütüphanelerden nasıl en etkili biçimde yararlanabileceklerini öğretmek ve örnek bir kütüphane tanıtımı ile bu yaş grubuna yönelik olarak verilen hizmetleri tanıtarak büyük olasılıkla ileriki yıllarda da kütüphane kullanıcısı olarak kalmalarına katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Gemerek’te  yetişen her çocuğun gelişiminde sorumluluğumuz bulunmaktadır diyerek yola çıktığını vurgulayan Kenan ÇARBOĞA Projemizin özel amacı ise;

Gemerek’te  okuma oranının artmasına katkı sağlamak, hedef kitlenin eğitime bakış açısında olumlu iyileştirmeler yapmak, çocuklar için eğlence ve öğrenme ortamı hazırlamak, erken çocukluk döneminde çocuklara verilen kütüphane hizmetlerinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek, okumanın keyfini ve bilgiyi keşfetmenin heyecanını yaşamalarında ve hayal güçlerini geliştirmelerinde olanak sağlamaktır. dedi.
22-12-201622-12-201622-12-2016

Aynı etkinliğe cumartesi günleri velileri de dâhil eden öğretmen Kenan Çarboğa:  “Temel gayesinin Kur’an’ın da ilk emri olan okumayı toplum sathına yaymak olduğunu” söylüyor. Çocuklara nasihatten ziyade emsal olmanın öneminden hareketle projede hem öğretmen hem de veliler okuma etkinliklerine katılıyor, öğrenciler ve veliler kütüphaneden ödünç kitapta alabiliyor. Daha önce hayatında hiç kütüphaneye gitmemiş öğrenciler öğretmenleri Kenan Çarboğa’nın hazırladığı bu proje ile şimdilerde hiç kütüphaneden ayrılmıyor.

Öğretmenleriyle beraber İlçe Kütüphanesine giden öğrencilerden Utku Burak Yıldırım; “Daha önce kütüphaneye gelmemiştik, öğretmenim getirdi, ondan sonra sürekli ben geldim. Çarşamba günü öğretmenimiz getirdi sonra hafta boyunca anne ve babamla geldim” dedi.

Şeyma Ardıç; “Önceden kütüphaneyi hiç sevmiyordum. Öğretmenimiz bizi her zaman getirdi. Kütüphaneye alıştım her gün geliyorum. Artık kütüphaneyi çok seviyorum” dedi.

Sinem Zengin isimli öğrenci ise; “Buraya geldiğim için annem babam çok seviniyor. 2 yıldır da kitap okuyorum” dedi.

Batuhan Berke Oğuz ise; “Buraya geldiğim için çok mutluyum. Kitapları çok seviyorum. Annem babam buraya geldiği için beni çok seviyor” dedi.

İsmet Eren Bozak ise; “Kütüphaneyi çok seviyorum. Birde kitapları çok seviyorum” dedi.

Projenin mimarı Kenan Çarboğa ise; “Bildiğiniz üzere Kur-an “ikra bismi rabbi kellezi alak” diye başlıyor. Okumayı çok seven bir dinin mensuplarıyız. Lakin günlük 6 saatimizi televizyonla, 3 saatimizi internette meşgul ediyoruz. Büyük bir sıkıntı içerisindeyiz, teknoloji ve internet bağımlılığı aldı yürüdü. Çocuklarımızı teknolojik aletlerin elinden kurtaramıyoruz. Burada çare ancak ve ancak kitap okumaktır. Bununla ilgili bir düşünceye kapıldım. "En Güzel Hanedeyim Kütüphanedeyim Projesi" bu şekilde oluştu. Projemizin gayesi çocuklarımıza kütüphane sevgisini aşılamak, kitap sevgisini aşılamak. aynı zamanda aileyle beraber bu işi götürmek üzere kuruldu. Bizler haftanın Çarşamba günleri öğleden sonra kütüphanemize geliyoruz. Buradan çocuklarımız ödünç kitap alıyor, hafta sonları Cumartesi günü de anne ve babalarıyla tekrar burada oluyorlar. Haftanın iki günü kütüphaneye gelme projesi. Bilindiği üzere çocuklar ve insanlar gözleriyle terbiye edilir yani duyduklarıyla değil. Nasihatten ziyade örnek olmamız gerekiyor çocuklara. O manada hep beraber gidelim bir kitap okuyalım, kitaplara dokunalım. Biz geçen sene başladık bu ikinci senemiz. Burada çocuklar okuma yazma bilmediği dönemde de buradaydı. Kitap kokusunu almak, kitaplarla tanışmak böyle bir tanışıklık oluşturmak önemliydi. Bu proje ile velilerden çok olumlu tepkiler aldık” dedi.

 

Bahçeli Mahallesi Dr. Bahattin Taner Caddesi No.40 58840 Gemerek/SİVAS - 0346 614 24 54 / 0346 614 16 19

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.