SİVAS GEMEREK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tüm Öğrencilerimize duyurulur.YGS başvuruları başladı.

YGS BAŞVURULARI BUGÜN İTİBARİYLE BAŞLADI.
Tüm Öğrencilerimize duyurulur.YGS başvuruları başladı.

İki kademeli yapılan ÖSYS´nin ilk aşaması olan YGS(Yükseköğrenime Geçiş Sınavı)´nın başvuruları bugün itibariyle başladı. Ülke genelinde 1000´den fazla noktada gerçekleştirilecek başvuruları 20 Ocak tarihinde sona erecek. Sınav ücretlerinin son ödeme tarihi ise 21 Ocak olacak. 
YGS´YE KİMLER BAŞVURABİLİR?
2015-2016 öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme veya ilgili kurumlarca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adaylar 2015-ÖSYS’ye başvuru yapmak zorunda. Sınavsız geçiş de dahil başvuru yapacaklar şöyle sıralanıyor. 

2014-2015 öğretim yılında lise veya dengi okullar ile açık öğretim lisesi son sınıfında okuyanlar 
Lise son sınıfta beklemeli olanlar
Lise mezunları
Ortaöğrenimlerini yurtdışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar
YGS’ye girmeden yalnızca sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyenler


YGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvurular, 6-20 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 20 Ocak 2016 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir.

DİKKAT!  Ücret ödeme için son gün 21 Ocak 2016 tarihidir.
2016-ÖSYS başvuruları 2 aşamadan oluşmaktadır:

1)      Aday bilgilerinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine işlenmesi ve onay kodunun sisteme girilmesi  (Başvuru işlemi)
2)      Sınav/sınavsız geçiş ücretinin yatırılması (Başvurunun tamamlanması)

 

2016-ÖSYS başvuru işlemlerinde:
1)      Başvuru işlemi yapıldıktan sonra sınav/sınavsız geçiş ücreti yatırılacaktır. Başvurusunu bir başvuru merkezinden veya ÖSYM’nin internet adresinden bireysel olarak yapan adaylar, daha sonra kılavuzda yer alan bilgiler doğrultusunda başvuru süresi içinde sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.
2)      Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı  bir ortaöğretim kurumdan mezun olanların/olacakların eğitim bilgileri, MEB e-okul sisteminden elektronik ortamda ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine  aktarılacak, adaylar bu bilgilerini başvuru ekranında görebileceklerdir.
3)      MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi bulunanların eğitim bilgileri, MEB e-okul verilerine uyumlu olması amacıyla ekte yer alan Alan/Dal Dönüşüm Tablosu doğrultusunda güncellenmiştir.

Başvuruların yapılması:
-          Bir ortaöğretim kurumunda eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylardan kendi okulu başvuru merkezi olanlar, başvurularını kendi okullarından yapacaklardır. 
-          ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden yapılacaktır.
-          Diğer tüm adaylar (kendi okulu başvuru merkezi olmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan/var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar), başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan ekte listesi bulunan başvuru merkezlerinin herhangi birinden yapacaklardır.

Adayların, sınav/sınavsız geçiş ücretini ödeyerek ÖSYS’ye başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmeleri ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinerek ÖSYM’nin diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklamaları gerekmektedir.

Bahçeli Mahallesi Dr. Bahattin Taner Caddesi No.40 58840 Gemerek/SİVAS - 0346 614 24 54 / 0346 614 16 19

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.