SİVAS GEMEREK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğerci´de Nevruz Etkinlikleri

23.03.2015 tarihinde Nevruz Kutlaması okulumuz Eğerci Köyü ilkokulunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Yükselen DURSUN, Şube Müdürleri Nevzat BULUT , Volkan AKÇA ve Okul Müdürü Murat OLCAYTU Müdür yardımcısı Mücahit KARAKUŞ, Öğretmen, veli ve öğrencilerimizle nevruz kutlamaları yapıdı.  
Eğerci´de Nevruz Etkinlikleri

nevruznevruznevruznevruznevruznevruzNevruznevruznevruznevruz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kelime anlamıyla Nevruz, - yeni - anlamına gelen Nev ve Gün anlamına gelen Ruz kelimelerinin birleşimiyle oluşan yeni gün anlamına gelmektedir. Farklı coğrafyalarda baharın gelmesine duyulan sevinç nedeniyle kutlanan bayram Türk dünyası için çok daha özel bir anlam ifade etmektedir. Bayramın kutlandığı 21 Mart aynı zamanda gece-gündüzün süre eşitliği nedeniyle özel bir öneme sahiptir.

Türklerde Nevruz esir alınan, orduları dağıtılan Türklerin etrafı dağlarla çevrili Ergenekon’dan yaktıkları ateş ve körüklerle demiri eriterek açtıkları yolla çıkışını ve yeryüzüne dağılmasını temsil eder.

Nevruz kutlamalarında baharın gelişine duyulan sevinci ifade eden halaylar çekilir, yemekler dağıtılır, cirit oyunları ve güreş yarışmaları düzenlenir, ateşin üzerinden atlanır, demir dövme merasimi yapılır ve yaşamı hayatın kaynağını temsil eden yumurtalar boyanarak yumurta tokuşturulur ve misafirlere yedi levin denilen yedi farklı çerez ikram edilir.

Bu gün Türklerin Ergenekondan çıkışının 4651 yılını kutlamaktayız. Nevruz kutlamalarının mazisi 5000  ila 6000 yıl arasında bir süredir kutlanmaktadır.

Nevruz Selçuklularda ve Osmanlılarda milli bayram olarak kutlanmıştır.

Birleşmiş Milletler 2010 yılında Nevruz şenliğini Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir. Ayrıca Nevruz Dünya Manevi Kültür mirası listesine alınmıştır.

Bu vesileyle davetimize icap eden, katılan tüm misafirlerimize teşekkür eder Nevruzun tüm Türk dünyası için kutlu, mutlu ve  hayırlı olmasını olmasını dileriz.

Bahçeli Mahallesi Dr. Bahattin Taner Caddesi No.40 58840 Gemerek/SİVAS - 0346 614 24 54 / 0346 614 16 19

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.