SİVAS GEMEREK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞAİR ÖĞRETMENİMİZ KENAN ÇARBOĞA ANKARA VE AMASYA’DAYDI

Ünlü Kırgız şairi Alikul Osmanov doğumunun 100. Yıldönümü münasebetiyle Amasya ve Ankara’da düzenlenen programlarda anıldı.
ŞAİR ÖĞRETMENİMİZ KENAN ÇARBOĞA ANKARA VE AMASYA’DAYDI

       Ünlü Kırgız şairi Alikul Osmanov doğumunun 100. Yıldönümü münasebetiyle Amasya ve Ankara’da düzenlenen programlarda anıldı. Alikul Osmanov’un şiirlerini Türkiye Türkçesine çeviren şairimiz Kenan Çarboğa Amasya ve Ankara TÜRSOY Genel Sekreterliği’ndeki yapılan toplantılara katıldı. İlk olarak Amasya Üniversitesi’nde yapılan programda şairin eserleri ve hayatı hakkında bir film gösterimi yapıldı. Daha sonra Kırgızistan Alıkul Osmanov Milli Kütüphane Müdürü Cıldız Bakaşeva, Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kalamat, Kırgız Yazar Melis Abakirov, Alıkul Evi Merkezi Başkanı Pamirbek Kazıbayev, Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Jıldız İsmayilova ve şairimiz Kenan Çarboğa’dan oluşan  panelistler tarafından şairin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında sunumlar yapıldı. Kenan Çarboğa, yapılan etkinliğin Türk Dünyası’nın birleşmesi açısından taşıdığı önemi anlatarak, Turan üzerine yazmış olduğu şiirlerinden örnekler sundu. Kırgızistan Cumhuriyeti Kültür, Turizm ve Enformasyon Bakanı Altınbek Maksütov, Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov, Kırgızistan Büyükelçilik Müsteşarı Aibek Akaev ile TÜRKSOY Ankara Temsilcisi Kocageldi Kuluyev yapmış olduğu önemli çeviriden dolayı şairimize minnettarlıklarını belirterek plaket ve çeşitli hediyeler verdiler. TÜRKSOY Ankara Temsilcisi Kocageldi Kuluyev de “Kırgızların büyük şairi Alikul Osmanov’u Türklerin büyük şairi Kenan Çarboğa’nın Türkiye Türkçesine çevirmesinden dolayı mutlu olduklarını ”söyledi. Ayrıca Kırgızistan Cumhuriyeti Kültür, Turizm ve Enformasyon Bakanı Altınbek Maksütov, Uluslarası Türk-Kırgız Manas Üniversitesi’nde bir konferans vermesi için Kenan Çarboğa’yı Kırgızistan’a davet etti.

 

Bahçeli Mahallesi Dr. Bahattin Taner Caddesi No.40 58840 Gemerek/SİVAS - 0346 614 24 54 / 0346 614 16 19

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.